جزئیات برگزاری نوزدهمین جشنواره جوان خوارزمی+جدول

ساخت وبلاگ

آخرین مطالب

امکانات وب

نویسنده : abdolnabi solimani    |   تاریخ : جمعه 24 آذر 1396 10:49 قبل از ظهر


نوزدهمین جشنواره جوان خوارزمی در روز دوشنبه ۲۷ آذرماه در حالی برگزار می‌شود که ۳۸۳ طرح به این جشنواره ارائه شده است.

بخش گروه دانشگاه:مجله خبری ایران مطلب

به گزارش خبرنگار گروه دانشگاه خبرگزاری فارس، سازمان پژوهش‌های علمی و صنعتی ایران همه‌ساله در مسیر تحقق مأموریت‌ها و تقویت فرهنگ پژوهش و نوآوری در بین دانش‌پژوهان و فناوران، جشنواره جوان خوارزمی را با اهدافی مانند شناسایی، معرفی، جذب و پرورش استعدادهای جوان کشور در زمینه‌های مختلف علم و فناوری، ارج نهادن و تقدیر از پژوهشگران، نوآوران و فناوران جوان کشور و ترویج فرهنگ نوآوری، کاربردی کردن نتایج تحقیقات و کارآفرینی دانش‌بنیان در میان جوانان کشور برگزار می‌کند.

مراسم معرفی و تقدیر از برگزیدگان این رقابت علمی که فراخوان و ثبت نام آن در فروردین ماه آغاز می‌شود و ارزیابی طرح‌ها در گروه‌های تخصصی و گزینش نهایی برگزیدگان آن در هیأت داوران، تا آبان‌ماه ادامه دارد، هر سال مقارن با هفته پژوهش در آذرماه برگزار می‌شود. برگزیدگان این جشنواره ملی، در مراسمی با حضور وزیر علوم، تحقیقات و فناوری و وزیر آموزش و پرورش و برخی دیگر از مقامات عالی رتبه کشور و پوشش گسترده رسانه‌های دیداری و شنیداری و خبری، معرفی و تقدیر می‌شوند.

امسال نوزدهمین جشنواره جوان خوارزمی در روز دوشنبه 27 آذرماه ساعت 8:30 تا 11 در سال همایش‌های سازمان اسناد و کتابخانه ملی جمهوری اسلامی ایران برگزار می‌شود.

فراخوان این دوره از جشنواره در فروردین‌ماه، از طریق وبگاه جشنواره و سایر مسیرهای اطلاع‌رسانی الکترونیکی و فیزیکی آغاز شد و ثبت‌نام متقاضیان در پایان مرداد ماه خاتمه یافت.

طرح‌های ارائه شده بر حسب موضوع، به صورت الکترونیکی از طریق سامانه مکانیزه برای ارزیابی به شانزده گروه تخصصی ارسال شد.

کارشناسان و اعضای هیأت علمی و کارشناسان عضو گروه‌های تخصصی طرح‌ها را براساس ماهیتت و شاخص‌های تعریف شده ارزیابی نموده و طرح‌های برتر به هیأت داوران جشنواره جوان پیشنهاد شد.

پس از فراخوان، در بخش دانش‌پژوهان و فناوران نوزدهمین دوره از جشنواره جوان خوارزمی ششصد و هفتاد و دو تقاضا در سامانه جشنواره ثبت شد که با نظارت و بررسی اولیه دبیرخانه و حذف موارد غیر مرتبط یا کامل نشده، سیصد و هشتاد و سه طرح برای ارزیابی به گروه‌های تخصصی ارجاع شد.

نتیجه این فعالیت چند ماهه در شانزده گروه تخصصی، پیشنهاد بیست و شش طرح از سوی گروه‌های تخصصی به هیأت داوران جشنواره شد.

هیأت داوران که بالاترین رکن علمی و تخصصی جشنواره است وظیفه بررسی علمی، فنی، ارزشی و رتبه‌بندی طرح‌های ارجاعی توسط گروه‌های تخصصی را به عهده دارد. پس از طی جلسه‌های متعدد و دفاع گروه‌های تخصصی از طرح‌های پیشنهادی، تعداد یازده طرح به عنوان برگزیده نهایی بخش دانش‌پژوهان و فناوران نوزدهمین جشنواره جوان خوارزمی انتخاب شد.

* طرح‌های برگزیده به تفکیک زمینه موضوعی

ماهیت پژوهش گروه تخصصی رتبه اول رتبه دوم رتبه سوم جمع
پژوهش‌های بنیادی فناوری نانو 1 - - 1
علوم پایه - - 1 1
عمران - 1 - 1
فناوری‌های شیمیایی - - 1 1
پژوهش‌های کاربردی مکانیک 1 - - 1
برق و کامپیوتر - 1 - 1
کشاورزی و منابع طبیعی - - 1 1
طرح توسعه‌ای مکانیک - - 1 1
کشاورزی و منابع طبیعی - - 1 1
نوآوری علوم پایه - - 1 1
عمران - - 1 1
جمع 2 2 7 11

* ویژگی‌های عمومی جشنواره جوان خوارزمی

جشنواره بین‌المللی خوارزمی رقابتی علمی است که بنیان اجرای آن از سال 1366 در ازمان پژوهش‌های علمی و صنعتی ایران بنا نهاده شده بود. از دوره سوم (1368) بخش دانش‌آموزی نیز به این جشنواره وارد شد و تا دوره دوازدهم طرح‌هایی به عنوان برگزیده بخش دانش‌آموزی مورد تقدیر قرار گرفتند.

اما از سال 1378 به منظور همسان‌سازی سطح رقابت‌ها، توجه بیشتر به نوآوران و دانش‌پژوهان جوان، انگیزش و ترغیب جوانان برای شرکت در این رقابت علمی، جشنواره‌ای با آیین‌نامه و فرآیندهای علمی و اجرایی مستقل برای جوانان شکل گرفت و آغاز به کار نمود و از آنجا که مولودی از جشنواره بین‌المللی خوارزمی بود همچنان نام دانشمند، ریاضی‌دان و منجم بزرگ «ابو جعفر محمد ابن موسی خوارزمی» برای آن حفظ گردید و برای نشان دادن تفاوت سطح برگزاری ناشی از محدودیت سنی، عنوان جشنواره جوان خوارزمی برای آن برگزیده شد و عنوان، نشان، طرح تندیس، مجوز برگزاری سالانه و صدور گواهی نامه‌های مربوط به کسب رتبه در آن، متعلق به سازمان پژوهش‌های علمی و صنعتی- وزارت علوم، تحقیقات و فناوری است.

* بخش‌های مختلف رقابت‌ در جشنواره جوان خوارزمی

بخش دانش‌پژوهان و فناوران

در این بخش طرح‌ها توسط پژوهشگران و فناوران از داخل کشور در گروه سنی زیر سی و پنج سال به دبیرخانه جشنواره ارائه می‌شود.

بخش دانش‌آموزی

این بخش شامل طرح‌های دانش‌آموزان دوره دوم متوسطه (سال‌های دهم، یازدهم و دوازدهم) با حداکثر بیست سال سن، در شاخه‌های نظری، هنرجویان شاخه‌های فنی و حرفه‌ای کار دانش (اعم از دولتی و غیرانتفاعی) است، که از طریق ستاد اجرایی بخش دانش‌آموزی جشنواره در وزارت آموزش و پرورش، به رقابت راه می‌یابند.

* زمینه‌های علمی قابل پذیرش جشنواره

در بخش دانش‌پژوهان و فناوران انواع طرح‌ها و پژوهش‌های بنیادی، کاربردی، توسعه‌ای، اختراع و نوآوری ارائه شده به جشنواره در شانزده گروه تخصصی علوم پایه، فناوری‌های شیمیایی، مکانیک، برق و کامپیوتر، مهندسی نرم‌افزار و فناوری اطلاعات، کشاورزی و منباع طبیعی، مواد متالورژی و انرژی‌های نو، عمران، مهندسی، صنایع و مدیریت فناوری، زیست فناوری و علوم پایه پزشکی، محیط زیست، فناوری نانو، هوافضا، معماری و شهرسازی، مکاترونیک و هنر مورد ارزیابی قرار می‌گیرند.

در بخش دانش‌آموزی زمینه‌های علمی متناسب با رشته‌های تحصیلی در دوره دوم متوسطه آموزش و پرورش تعیین شده است و شامل برق و الکترونیک، کامپیوتر، مکاترونیک، مکانیک، فیزیک و نجوم، شیمی، ریاضی، عمران، علوم زیستی و پزشکی، کشاورزی و منابع طبیعی، زبان و ادبیات فارسی، علوم اجتماعی و روان‌شناسی، علوم دینی و قرآن پژوهی، هنر و معماری، نانو تکنولوژی و سایر زمینه‌های علمی است. با عنایت به اینکه نظرات و پیشنهادات شما کاربران گرامی در بهبود مجله خبری ایران مطلب تاثیر کاملا موثری ایفا می کند لذا خواهشمند است ما را از نظرات ارزنده ی خود محروم نفرمایید.دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مجله خبری ایران مطلب در وب سایت منتشر خواهد شد
پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد
پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد


برچسب ها:جزئیات برگزاری نوزدهمین جشنواره جوان خوارزمی+جدول,
مطالب مرتبط: مجله خبری ورزشی ایران مطلب,
   |   دیدگاه ها () ...
نویسنده : بازدید : 3 تاريخ : شنبه 25 آذر 1396 ساعت: 7:07

close
تبلیغات در اینترنت