خیز «سوروس» برای فروپاشی اتحادیه اقتصادی اوراسیا

ساخت وبلاگ
چکیده : به گزارش خبرنگار خبرگزاری فارس در بیشکک، بنیاد سوروس که در کشورهای آسیای مرکزی دارای نمایندگی ... با عنوان : خیز «سوروس» برای فروپاشی اتحادیه اقتصادی اوراسیا بخوانید :

به گزارش خبرنگار خبرگزاری فارس در بیشکک، بنیاد سوروس که در کشورهای آسیای مرکزی دارای نمایندگی می باشد اخیرا در اقدامی همراه با دیگر نهادهای غربی با حمایت برخی قدرت‌های سیاسی ارمنستان و قرقیزستان موضوع خروج کشورهای مذکور از اتحادیه اقتصادی اوراسیا را کلید زده است.

خروج ارمنستان از اتحادیه اقتصادی اوراسیا به تازگی در پارلمان این کشور مطرح شد و کارشناسان معتقدند پشت این فرایند ضدهمگرایی منطقه‌ای دستان برخی نهادهای غربی قرار دارد.

در ابتدا باید گفت که شهروندان ارمنستان در «مسکو» ریشه‌هایی محکم و نفوذی قوی در رسانه‌ها و بازار روسیه دارند.

در روسیه قراردادهای میلیارد دلاری و فعالیت شرکت‌های بزرگ همواره پیرامون ارمنی‌ها می‌چرخد اما مقامات دولتی ارمنستان در حال حاضر در آستانه خروج از اتحادیه اقتصادی اوراسیا قرار دارند.

واحد سیاسی موسوم به «الک» ابتکار خروج ارمنستان از این پروژه همگرایی منطقه‌ای را مطرح کرد که پشت این قدرت سیاسی برخی نکات نامفهوم وجود دارد.

وضعیت فعلی اتحادیه اقتصادی اوراسیا مطلوب نیست زیرا همانند نهادهای بین‌المللی دیگر مشکلات جدی دارد و تنش‌های گمرکی بین قرقیزستان و قزاقستان نشانگر آن است.

دلیل علاقمندی ارمنستان برای خروج از اتحادیه مذکور نفوذ مستقیم نهادهای غربی از جمله انجمن سوروس است.

حزب الک در آوریل سال جاری در نتیجه انتخابات پارلمانی وارد شورای ملی ارمنستان شد که نمایندگان آن از روابط با انجمن سوروس و دیگر حامیان نهادهای غیردولتی از اروپا و آمریکا حمایت می‌کنند.

اهداف و شعار این قدرت‌ها در ارمنستان و قرقیزستان شبیه به هم است که نمایندگان آنان همراه با قطع روابط با روسیه ارمنی‌ها را به همکاری با اتحادیه اروپا و غرب دعوت می‌کنند.

خروج ارمنستان از اتحادیه اقتصادی اوراسیا به قدرت‌های ضدروسی در قرقیزستان انگیزه و نیرو می‌دهد زیرا حامیان آنها یکی هستند و در آینده نزدیک نیز ممکن است شاهد فعالیت جنبش‌هایی شبیه الک در بین قرقیزها باشیم.

در قرقیزستان حزب سیاسی موسوم به «دموکرات» بسیار شبیه به الک ارمنی است که حتی رنگ و روش‌های تبلیغاتی این جنبش‌ها یکسان هستند.

اما در مقایسه با ارمنستان حزب دموکرات قرقیزستان حتی در انتخابات محلی هم موفق نشده و قابلیت طرح مباحث مربوط به خروج این کشور از اتحادیه اقتصادی اوراسیا ندارد اما این موضوع پایان نیافته و همچنان در روزهای آتی به این موضوع پرداخته خواهد شد تا شاید سازمانهای غربی از آن بهره برداری کافی کنند.

بنیاد سوروس "Soros Foundation" با نام اصلی بنیاد جامعه باز "Open Society Institute – OSI" متعلق به جورج سوروس، سیاست‌مدار و سرمایه دار یهودی تبار آمریکایی، در سال 1993 تأسیس شد. هدف این موسسه، آن طور که خود عنوان می‌کند ایجاد و حفظ ساختارها و نهادهای جامعه باز است. خود مؤسسه و رسانه‌های غربی فعالیت بنیاد مذکور را از کمک انسان‌دوستانه گرفته تا بهداشت عمومی و رعایت حقوق بشر و اصلاحات اقتصادی عنوان می‌کنند؛ اما عملاً پشتیبان مالی و آموزشی جنبش‌های برانداز جهان است.

جورج سوروس به واسطه تشکیل یک شرکت سرمایه گذاری و یک سازمان مطالعاتی حقوق بشر در بیشتر نقاط جهان، به نفع توسعه صهیونسیم فعالیت می کند. بنیاد سوروس بارها به نقش مؤثر در تغییر قدرت در بسیاری از کشورهای جهان متهم شده است؛ اتهامی که مالک این بنیاد آن‌ها را رد نکرده است. سوروس تحت عنوان فعالیت‌های «نیکوکارانه» و «بشردوستانه» سرمایه‌گذاری‌هایی برای جنبش‌های‌براندازی انجام داد و تاکنون 6 میلیارد ‌دلار صرف کارهای سیاسی به ویژه در اروپای شرقی و کشورهای استقلال‌ یافته‌ شوروی سابق کرده است.

  با عنایت به اینکه نظرات و پیشنهادات شما کاربران گرامی در بهبود مجله خبری ایران مطلب تاثیر کاملا موثری ایفا می کند لذا خواهشمند است ما را از نظرات ارزنده ی خود محروم نفرمایید.دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مجله خبری ایران مطلب در وب سایت منتشر خواهد شد
پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد
پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد

majalekhabari«سوروس»,فروپاشی,اتحادیه,اقتصادی,اوراسیا,...
ما را در سایت majalekhabari دنبال می کنید

نویسنده : بازدید : 3 تاريخ : دوشنبه 13 آذر 1396 ساعت: 7:48