از دست دادن استخوان فک با تشخیص دیرهنگام تومورهای دهان

ساخت وبلاگ
چکیده : ... با عنوان : از دست دادن استخوان فک با تشخیص دیرهنگام تومورهای دهان بخوانید :

نویسنده : abdolnabi solimani    |   تاریخ : یکشنبه 12 آذر 1396 10:52 قبل از ظهر


دبیر مشاورعلمی دوازدهمین کنگره علمی سالیانه انجمن دندانپزشکان عمومی ایران گفت: عدم تشخیص به موقع ضایعات و تومورهای مرتبط با دندان و دهان سبب از دست دادن قسمتی از استخوان فک و یا بدتر از آن می‌شود.

بخش سلامت : مجله خبری ایران مطلب

به گزارش خبرگزاری فارس، سمیه علیرضایی در آستانه برگزاری دوازدهمین کنگره علمی سالیانه انجمن دندانپزشکان عمومی ایران در ارتباط با بیماری‌های دهان و دندان اظهارداشت: رشته تخصصی بیماری‌های دهان و دندان نسبت به سایر رشته‌های تخصصی دندانپزشکی در مقطع عمومی و تخصصی تفاوت بارزتری با هم دارند.

وی افزود:اکثر دانشجویان و حتی همکاران مقطع عمومی از چارچوب تخصصی این رشته بی‌اطلاع مانده اند و بعضا ان را تشخیص می‌خوانند که البته حق دارند و این کوتاهی من و سایر همکاران در این رشته تخصصی در جهت آگاهی رسانی به همکاران و مردم عزیزمان است.

دبیر مشاورعلمی دوازدهمین کنگره علمی سالیانه انجمن دندانپزشکان عمومی ایران ادامه داد: رشته تخصصی بیماری‌های دهان فک و صورت راهی به فضای تلفیقی علوم دندانپزشکی و پزشکی می‌یابد ، فضایی که شناسایی و درمان را از کوچک‌ترین زخم‌ها تا زخم‌های سرطانی، از انواع ضایعات سفید و قرمز که گاه برخی از انها به سرعت به سمت بدخیمی ها پیش می‌روند.

علیرضایی افزود: مراجعه به هنگام بیماران سبب جلوگیری از این بدخیمی‌ها و درمان انها می‌شود. انواع ضایعات غدد بزاقی شامل خشکی دهان و علایم و درمانهای آنها، تومورهای غدد بزاقی، سنگ ها و گرفتگی‌ها و اختلالات عملکرد غدد بزاقی که سبب بوجود آوردن مشکلات و بیماری‌ها و گاه دردها و عفونت‌های شدید می‌شوند در حوزه بیماری‌های دهان و دندان است.

وی بیان داشت: همچنین ضایعات و تومورهای مرتبط با دندان و یا غیر مرتبط با دندان که گاهی در معاینات روتین و رادیوگرافی‌های معمول کشف می‌شوند و عدم تشخیص به موقع انها سبب به وجود آمدن مشکلات جبران ناپذیر و حتی از دست دادن قسمتی از استخوان فک و یا بعضا بدتر از ان می‌شود.

دبیر مشاورعلمی دوازدهمین کنگره علمی سالیانه انجمن دندانپزشکان عمومی ایران افزود: ضایعات پوستی مخاطی مختلف که گاهی اولین ضایعه در حفره دهان دیده می‌شود و شروع درمان به موقع ان کمک بزرگی به جلوگیری از گسترش آن می‌کند. انواع ضایعات بافت نرم و مجاورات انها شامل اختلالات مفصل گیجگاهی فکی صورت و دردهای ناحیه دهانی فکی صورتی و حتی سردردهای بسیاری در حیطه کوریکولوم تخصصی بیماری‌های دهان و فک و صورت است.

علیرضایی گفت: از طرف دیگر بیماران دچار انواع بیماری‌های سیستمیک شامل مبتلایان به دیابت، فشار خون و همه انواع بیماران نیازمند درمان دندانپزشکی که به دلیل مصرف داروها و یا شرایط خاص درمان دندانپزشکی انان مخاطره انگیزاند در حیطه تخصصی این رشته تخصصی است.

وی خاطرنشان کرد: از طرفی بسیاری از بدخیمی های شایع مانند لوسمی و لنفوم می‌توانند اولین تظاهراتشان را در دهان نشان دهند و در نتیجه یک دندانپزشک می‌تواند اولین نفری باشد که به تشخیص و ارجاع برای درمان این بدخیمی‌ها کمک کند، بنابراین اگر یک دندانپزشک اگاه بتواند این تظاهرات را شناسایی کند.متخصص رشته بیماری‌های دهان و فک و صورت مجال مناسبی دارد که بتواند همگام با پیشرفت دانش روز از کتاب‌های رفرنس رشته خود بهره گیرد و بر تمام این شاخه ها مسلط باشد.

دبیر مشاورعلمی دوازدهمین کنگره علمی سالیانه انجمن دندانپزشکان عمومی ایران اضافه کرد: این امر بدون شک نیازمند داشتن عشق به این رشته و گذاشتن زمان در راستای مطالعه و تحقیق و پژوهش زیاد در این رشته است.

علیرضایی تصریح کرد: بدون شک سوار بودن بر علوم کمک درمانی روز مانند استفاده از لیزرهای مختلف در زمینه درمان ضایعات مطرح شده هم می‌تواند به متخصصین این رشته کمک کند.

وی بیان داشت: کنگره‌های معتبر سالیانه دندانپزشکان که در ان تمام تخصص‌های دندانپزشکی جهت ارایه دانش روز خود برای تبادل اطلاعات و علم روز خود گرد هم میایند بی شک بهترین فرصت برای همه همکاران عمومی و تخصصی در تمام رشته های تخصصی فراهم می‌سازد تا گرد هم بیایند و به مبادله علم روز و حتی موضوعات مشترک بین رشته ای بپردازند.

دبیر مشاورعلمی دوازدهمین کنگره علمی سالیانه انجمن دندانپزشکان عمومی ایران حضور تمام همکاران در این کنگره ها بدون شک به ارتقا دانش وحرفه وعلم هنر دندانپزشکی ارزنده و شایان تقدیر است.

گفتنی است؛دوازدهمین کنگره علمی سالیانه انجمن دندانپزشکان عمومی ایران 19 تا 22 دی ماه سال جاری و به مدت 4 روز در مرکز همایش های برج میلاد برگزار می‌شود. با عنایت به اینکه نظرات و پیشنهادات شما کاربران گرامی در بهبود مجله خبری ایران مطلب تاثیر کاملا موثری ایفا می کند لذا خواهشمند است ما را از نظرات ارزنده ی خود محروم نفرمایید.دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مجله خبری ایران مطلب در وب سایت منتشر خواهد شد
پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد
پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد


برچسب ها:از دست دادن استخوان فک با تشخیص دیرهنگام تومورهای دهان,
مطالب مرتبط: مجله خبری ورزشی ایران مطلب,
   |   دیدگاه ها () majalekhabariاستخوان,دیرهنگام,تومورهای,...
ما را در سایت majalekhabari دنبال می کنید

نویسنده : بازدید : 4 تاريخ : دوشنبه 13 آذر 1396 ساعت: 7:48